Fıstıklı Türk Baklava

 

 Malzemeler:

Şurup:
4 su bardağı su
3 su bardağı şeker
1/2 limon suyu

Baklava:
36 yaprak taze veya dondurulmuş paketlenmiş phyllo hamur (14 x 18 inç boyutunda)
1/2 kilo (300 gram) tuzsuz arıtılmış tereyağı
1/2 pound (300 gram) çiğ, kabuklu fıstık fındık, toz haline getirilmiş
2 yemek kaşığı şeker

Malzemeler:
14 x 18 inç sığ metal fırın tepsisi
Pasta fırçası
Pasta kesici veya keskin bıçak

Yapılışı:

Şurubu yaparak başlayın. Daha sonra sıcak baklavaya dökeceksin. Su, şeker ve limon suyunu küçük bir tencerede birleştirin, karışımı kaynatın ve baklavanın geri kalanını hazırlarken yavaşça kaynatın. Arıtılmış tereyağını hazırlayın. Öğütülmüş fıstık fındıklarını 2 yemek kaşığı şekerle karıştırın. Fırın tepsinizin dibine tereyağı sürün ve birkaç tutam öğütülmüş fıstık ezmesini tereyağının üzerine serpin. İlk phyllo tabakasını alın ve yerine yerleştirin. Hızlı çalışarak, tüm phyllo parçasını tereyağı ile fırçalayın. 18 yaprak fillo ile aynı şekilde tekrarlayın.

18. katmanı tereyağladıktan sonra, tüm fıstık karışımlarını kullanarak tava kenarlarına kadar düzgün bir katman elde edin.Somunların üzerine başka bir fil fileto yerleştirin ve tereyağını sürün. Son katmanı bitirene kadar tekrarlayın. Fazladan tereyağı kaldıysa, bir kenara koyun. Keskin bir bıçak veya pasta bıçağı kullanarak, baklavaları yavaşça karelere veya elmas şekillerine kesin. Yuvarlak bir tava kullanıyorsanız, büyük, dar şeritlere kesebilirsiniz. Arta kalan tereyağını üstüne sürün. Tavayı önceden ısıtılmış 200 ° C / fırına yerleştirin ve zamanlayıcıyı 45 dakika boyunca ayarlayın. Baklava fırına girdikten sonra, şurubu ocaktan alın ve soğumaya bırakın.

Baklavayı yaklaşık 45 dakika veya katmanlar kabarıncaya ve üst katmanlar altın, çıtır ve yarı saydam olana kadar pişirin. Hazır olduğunuzda tepsiyi fırından çıkarın. Hala sıcak borular olsa da, hemen soğuk şurubu baklava üzerine eşit olarak dökün. Kabarcıktan sonra yerleşmesine izin verin. Üstüne daha fazla öğütülmüş antepfıstığı serpin.

Servis etmeden önce baklavalarınızı oda sıcaklığına soğumaya bırakın.