Turecka Baklava z pistacjami

 

składniki na syrop:

- 4 szklanki wody
- 3 szklanki cukru
- sok z ½ cytryny

składniki na Baklavę:

- 36 liści świeżego lub mrożonego pakowanego ciasta filo (rozmiar 14 x 18 cali)
- 300 g masła klarowanego
- 300 g surowych, obranych pistacji, zmielonych na proszek
- 2 łyżki stołowe drobnego cukru

sprzęt:

- 14x18 cali płytka metalowa forma
- pędzel cukierniczy
- krajalnica do ciasta lub ostry nóż

Sposób przygotowania:
Zacznij od sporządzenia syropu, którym później polejesz gorącą balkavę. Połącz wodę, cukier i sok z cytryny w małym rondlu, zagotuj mieszaninę i pozwól jej powoli gotować na wolnym ogniu w czasie, gdy będziesz przygotowywał baklavę.

Podgrzej klarowane masło. Zmieszaj mielone pistacje z 2 łyżkami cukru. Posmaruj spód formy do pieczenia masłem i dodaj troszkę pistacji na górę. Weź pierwszą warstwę ciasta filo i rozłóż je na formie. Pracując szybko, posmaruj masłem cały kawałek filo. Powtórz tę czynność z 18 płatami ciasta filo. Po posmarowaniu masłem ostatniej warstwy, użyj reszty mieszanki pistacji do posypania równomiernie ciasta do krawędzi formy. Połóż kolejną warstwę filo na orzechach i posmaruj masłem. Powtarzaj, aż skończysz ostatnią warstwę. Jeśli masz jeszcze masło, pozostaw go. Za pomocą ostrego noża lub noża do ciasta delikatnie pokrój baklavę na równe kwadraty lub kształty rombu. Jeśli używasz okrągłej patelni, możesz pokroić ją w duże, wąskie paski. Skropl resztką masła wierzch ciasta.

Umieścić formę w rozgrzanym piekarniku na 200°C na 45 minut. Gdy baklava znajdzie się w piekarniku, wyjmij syrop z ognia i pozostaw do ostygnięcia.
Piecz baklawę przez około 45 minut lub do momentu, aż ciasto będzie się podnosić, a górne warstwy będą złote, chrupiące i półprzezroczyste. Po zakończeniu wyjmij formę z piekarnika. Jeszcze gorącą baklavę polej równomiernie zimnym syropem. Pozwól, by pękła na miejscach przecięcia, a następnie się opadła. Obficie posyp mielonymi pistacjami na górze.

Przed podaniem zostaw baklavę do ostygnięcia do temperatury pokojowej.