Project summary

Erasmus+ School Partnership project Kitchen Our Kingdom, Cooking Our Passion 

2019-1-PL01-KA229-065360

Proje, Polonya, Türkiye, Slovenya, Romanya, İtalya ve Fransa'dan altı meslek lisesinin, öğrencilerin ve öğretmenlerin mesleki gastronomi yeterliliğini geliştirme alanında işbirliğini içermektedir. Tüm ortaklar yemek pişirmeyle ilgili alanlarda gençleri eğitmektedir ve bu alandaki deneyimleri proje katılımcıları ile paylaşılacaktır. Hareketliliğe hem öğrenciler hem de öğretmenler katılacaktır. Projenin tematik alanının dışından öğrenci ve öğretmenlerin erişimini kısıtlamamak için, gastronomi ile ilgili olmayan diğer çalışma alanlarındaki öğrencileri de faaliyetlerimize ve hareketliliklerimize dahil edeceğiz.

Projenin amacı, kuşkusuz ulusal ve bölgesel mutfak olan kültürel mirasımızı destekleme, mesleki ve dil yeterliliklerini artırma alanında işbirliği yapmaktır. Hareketlilik sırasında, öğrenciler ev sahibi ülkenin ulusal ve bölgesel mutfağını ilgilendirecek ev sahibi okul öğretmenleri tarafından yapılan gastronomi eğitiminin yanı sıra gastronomi, garson servisi, catering, tatlı yapımı, fırın ve kalitesi kontrolü ile ilgili diğer etkinliklere katılacaklar. Atölye çalışmalarının bir kısmı, öğrencilerin diğer ülkelerdeki gerçek gastronomi çalışma ortamını tanımasını sağlayacak okullarla işbirliği yapan yerel restoran şefleri tarafından yürütülecektir. Projeye katılarak, öğretmenler ve öğrenciler belirli bir ülke ve bölge için karakteristik yemeklerin hazırlanmasında bilgi ve beceri kazanacak, uluslararası ekiplerde işbirliği yapacak, grup çalışması becerileri ve dil becerilerini geliştireceklerdir.

Sonuçlar, diğerlerinin yanı sıra, ülkeye ve ev sahibi bölgeye özgü yemek hazırlama teknikleri konusunda 25 saatlik ileri düzey eğitime katılmak üzere mesleki gastronomi konularının öğretmenlerinin 25 kez hareketlilik (personel için kısa eğitim programları) uygulanmasıyla elde edilecektir. Katılımcıların yemek pişirme, kültür ve entegrasyon ile ilgili eğitim faaliyetlerine katılacakları kısa süreli değişim için 50 öğrenci ve 50 öğretmen hareketliliği gerçekleştirilecektir.

Projenin çok dilli son ürünleri, genel terimleri içeren bir multimedya / etkileşimli sözlük içeren web sitesini, ancak aynı zamanda proje ortaklarının dillerinde tipik olarak gastronomik olanları, her bir ortak için karakteristik ulusal ve bölgesel yemek tarifleri içeren basılı ve dijital (indirilebilir) versiyonda, yemek kitabının haricinde de yemekler için hazırlık talimatları videoları da içeren bir yemek kitabı oluşturulacaktır. Bu tür yaygınlaştırma faaliyetleri sayesinde, bunları açık lisans CC BY-SA (Açık Eğitim Kaynakları) altında eğitim materyalleri olarak kullanılabilir hale getirmek için uzun ve geniş bir süreç sağlayacağız. Şimdiye kadarki iyi işbirliği nedeniyle tüm ortaklar güncel tanıtım için yerel medyayı kullanacak (basın, radyo, televizyon, internet portalları) ve projenin finali, proje koordinatörü tarafından tüm ortakların katılımıyla düzenlenen bir özet ve dağıtım konferansı olacaktır.