ERİŞTELİ ETLİ ÇORBA

 

İçindekiler:

  • 200 gr un,
  • 2 büyük yumurta,
  • 1-2 yemek kaşığı soğuk su,
  • 1 kg kemikli dana eti
  • Maydanoz, kekik, mercanköşk, kereviz, soğan, pırasa.

 

Hazırlanışı:

Unu eleyin ve ortasına bir delik açın. Çırpılmış yumurtaları bu deliğe dökün. Yumurta ve unu çatal yardımıyla karıştırın. Karışım artık çatalla karıştırılamayacak kıvama gelince suyu ilave edip elinizle yoğurmaya başlayın. Malzemeleri pürüzsüz ve yumuşak bir hamur olacak şekilde yoğurun, bir somun şekli verin ve bir süre dinlendirin.

Açmadan önce tezgah yüzeyini ve somunu biraz unlayarak mümkün olduğunca ince hale getirene kadar açın. Açılan hamuru keten bir bez üzerinde yaklaşık bir saat kurumaya bırakın. Ayrıca her iki tarafı da kuruması için ters çevrilebilir.

Hamuru dörde bölün, üst üste koyun, sonra rulo şeklinde yuvarlayın, ardından ruloyu keskin bir bıçakla küçük erişteler halinde kesin. Birbirlerine yapışmamaları için parmaklarınızla ayırın ve kuruması için bir süre dinlendirin.

Ev yapımı erişteler daha sonra etli çorbada veya tuzlu suda kaynatılarak kullanılabilir. Hepsini aynı anda kullanmayacaksanız temiz bir bezin üzerine yayın, bir gece dinlendirip iyice kurumasını sağlayın, ardından hava almayan bir torba veya kapta saklayın.

Sığır eti ve kemikleri temizleyin. Tüm sebzeleri soyun ve dörde bölün. Birkaç dal maydanoz, kekik, mercanköşk ve kerevizden bir bitki buketi yapın. Büyük bir tencereye 2,5 litre soğuk su dökün, eti ekleyin ve mümkün olduğunca çabuk kaynatın. Çorba kaynadığında, sıcaklığı zar zor fark edilir şekilde kabaracak seviyede azaltın. Çorbayı 90 dakika kısık ateşte pişirin. Tüm sebzeleri ekleyin ve çorbayı bir saat daha pişirin. Çorba pişirilmiş dilimlenmiş et ve sebzelerle servis edilebilir.