DOMUZ KELLE KAVURMA

 

İçindekiler:

  • 750 gram domuz eti,
  • 3 domuz kulağı,
  • 4 domuz dili,
  • 4 böbrek,
  • Domuz işkembesi veya suni işkembe,
  • Tat vermek için tuz, karabiber, kekik, sarımsak.

 

Hazırlanışı:

Ocağa su dolu bir tencere koyun, isteğinize göre tuz ekleyin ve kaynatın. Et parçalarını iyice yıkayın ve kaynayan suya ekleyin. Yumuşayana kadar kaynattıktan sonra ocaktan alın. Karabiber, kekik ve ezilmiş sarımsağı çorbaya ekleyin, tadına bakın ve gerekirse baharatları ayarlayın. Bu arada, daha sonra doldurulabilmesi ve ekstra tuzu kaybetmesi için domuz işkembesini soğuk suda bekletin.


Hala sıcakken, dilleri soyun, ardından etin geri kalanıyla birlikte 3 - 4 cm kalınlığında küpler halinde dilimleyin. Et parçalarını et suyuna ekleyin ve iyice karıştırın. İşkembeyi sudan alın ve gerekirse açıklığını genişletin, böylece et parçalarını içinden geçirebilirsiniz. Etleri karışık şekilde içine doldurmaya başlayın, böylece dilimlediğinizde güzel bir görünüme sahip olur. İşkembe neredeyse dolduğunda, jelatin her şeyi bir arada tutacağı için et suyunun bir kısmını eklemeye başlayın. Bunu yaparken, işkembenin içinde eti kaplayacak kadar et suyu olup olmadığını kontrol edebilmeniz için hafifçe bastırdığınızdan emin olun. Hafifçe bastırdığınızda sıvı çıkmaya başlarsa, işkembeyi çok sıkı bağlamaya veya et suyu çıkmasın diye dikmeye hazırsınız demektir.


Büyük bir tencereye su doldurun ve kaynama noktasına getirin, o anda kelle kavurmayı tencereye koyun ve en az 30 dakika ila bir saat arası pişirin. Tencereden çıkarın, temiz bir tahta kesme tahtasının üzerine koyun, üzerine başka bir tahta koyun ve üzerine ağırlıklar ekleyin, böylece kelle kavurma preslenir ve biraz düzleşir. Tamamen soğuyana kadar bu şekilde kalsın ki içindeki jelatin sertleşsin ve pıhtılaşsın, sonra buzdolabına koyun. Soğuyunca dilimleyin ve rendelenmiş yaban turpu veya hardalla servis edin.